W maju 2020 r. Rich Turner – starszy menedżer programów (Konsola Windows & Wiersz Poleceń w Microsoft) – wezwał swoich subskrybentów do zaprzestania korzystania z wiersza polecenia (cmd.exe) i przejścia do korzystania z programu Windows PowerShell:

W związku z tym fCoder informuje swoich klientów, że wszystkie ich narzędzia wiersza poleceń mogą być również używane z Windows PowerShell.

Narzędzia wiersza polecenia według fCodera

fCoder zapewnia kilka narzędzi wiersza poleceń:

  • 2Printer – do drukowania partii obrazów i dokumentów tekstowych;
  • 2PDF – do seryjnej konwersji obrazów dokumentów tekstowych do formatu PDF z funkcją OCR (optyczne rozpoznawanie znaków);
  • 2TIFF i 2JPEG – do okresowej konwersji dokumentów graficznych i tekstowych na formaty TIFF i JPEG.
Konwersja folder-to-folder do PDF z OCR za pomocą 2PDF

Te narzędzia pozwalają zautomatyzować przetwarzanie dokumentów, przyspieszyć biznesowe przepływy pracy i zaoszczędzić czas dla pracowników. Można to osiągnąć, ponieważ programy te mogą działać w trybie cichym. Konwertowanie lub drukowanie wielu plików odbywa się bez nadzoru użytkownika – bez potwierdzeń i pojawiających się okien dialogowych.

Wszystkie te narzędzia są rodzimym oprogramowaniem systemu Windows i działają skutecznie bez względu na sposób ich uruchomienia. Oznacza to, że możesz je uruchamiać na różne sposoby:

  • Z interfejsu wiersza polecenia: Wiersz polecenia (cmd.exe), Windows PowerShell 5, PowerShell 6 lub PowerShell 7;
  • Ze zbiorów skryptów: PowerShell (.ps1), wiersz polecenia (.bat), Visual Basic (.vbs) i tym podobne;
  • Z innego oprogramowania Windows.

Niezależnie od ustawionych parametrów i opcji i bez względu na to, jak uruchomisz 2Printer, 2PDF, 2TIFF lub 2JPEG, wynik nie będzie zależał od tego, jak wywoływane jest narzędzie wiersza polecenia fCodera.

Migracja do PowerShell z CMD

Według tweeta Richa Turnera CMD (cmd.exe) jest nadal obsługiwany, aby zapewnić zgodność wsteczną ze starszymi skryptami. Rich Turner dodaje: "Powłoka Cmd/wiersza polecenia systemu Windows NIE zostanieu usunięta z systemu Windows w niedalekiej lub dalekiej przyszłości!" Dlatego nie musisz pilnie reorganizować swojej pracy i przełączać się na .ps1 zamiast plików skryptowych .bat.

Jeśli jednak zdecydujesz się na migrację z CMD do PowerShell, musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy:

  1. Jeśli używasz 2Printer, 2PDF, 2TIFF lub 2JPEG, nie musisz nic zmieniać – wszystkie opcje i składnia narzędzi wiersza poleceń fCodera w PowerShell są takie same jak w CMD. Możesz uruchomić nasze oprogramowanie z PowerShell w taki sam sposób, jak je uruchomiłeś z cmd.exe.
  2. PowerShell obsługuje polecenia cmd.exe tylko częściowo i nie można utworzyć pliku skryptu PowerShell, zmieniając jedynie rozszerzenie pliku z .bat na .ps1. Jeśli używasz pliku .bat, który zawiera kod związany nie tylko z narzędziami wiersza poleceń fCodera, musisz użyć składni PowerShell i upewnić się, że pozostałe polecenia działają poprawnie.

Jeśli masz problemy z uruchomieniem któregokolwiek z naszych narzędzi wiersza polecenia, skontaktuj się z naszym działem wsparcia lub sprawdź sekcję składni na stronie internetowej każdego programu:

Opcje i składnia wiersza poleceń 2Printer

Opcje i składnia wiersza poleceń 2PDF

Opcje i składnia wiersza poleceń 2TIFF

Opcje i składnia wiersza poleceń 2JPEG

Co to jest CMD

Command Prompt lub CMD to wbudowany interpreter wiersza poleceń systemów operacyjnych Windows. Jest podobny do Command.com używanego w systemach Windows 9x i DOS, o nazwie "MS-DOS". Cmd.exe został wydany po raz pierwszy w 1987 roku. Użytkownicy mogą otworzyć interfejs za pomocą polecenia uruchamiania CMD.

Aby uruchomić wiersz polecenia, naciśnij klawisz Win + R i wpisz cmd.exe lub przejdź do oryginalnej lokalizacji w C:\Windows\system32\cmd.exe.

Co to jest PowerShell

Windows PowerShell to powłoka początkowo opracowana przez Microsoft do automatyzacji zadań i zarządzania konfiguracją. Powershell to zautomatyzowana platforma zadań firmy Microsoft z powłoką wiersza polecenia i językiem skryptowym zintegrowanym z platformą Windows .NET. Jest to narzędzie, które ma zastąpić wiersz polecenia, ponieważ zapewnia większą moc i kontrolę nad systemem operacyjnym Windows. Pierwsza wersja programu PowerShell została wydana w listopadzie 2006 roku dla systemów Windows XP, Windows Server 2003 i Windows Vista.

Aby uruchomić PowerShell, naciśnij przycisk wyszukiwania i zacznij pisać Powershell lub uruchom go z C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\powershell.exe